Bieg Urodzinowy, Europejski i Świętojański z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego!

Dnia 1 sierpnia rozpoczęliśmy Bieg Urodzinowy, Europejski i Świętojański z okazji 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Każdego roku dzień ten jest uczczono w wielu krajach Europy i odnotowano rekordową liczbę uczestników w tym wydarzeniu!

Bieg Urodzinowy, Europejski i Świętojański jest długim mars 2 km, który zaczyna się u obelisku upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Zbiórka odbyła się o godz. 10:00, a sam bieg rozpoczął się o godzinie 11:00. Udział w biegu był bezpłatny i każdy mógł przyjść i sprawdzić swoich możliwości. Ponad tysiąc osób brało udział!

Podczas biegu można było usłyszeć hejnał Powstania Warszawskiego oraz śpiewanie naszej narodowej pieśni „Gaude Mater Polonia”, świadczy to o tym, że wszyscy uczestniczy myślą o tych bohaterach, którzy walczyli dla naszej ojczyzny 69 lat temu. Do biegu dołączyli także mieszkańcy Warszawy, którzy chcieli onieśmielić swoje następstwa jako uczestników powstania warszawskiego z 1939 roku.

Organizatorzy zebrali pieniądze na rzecz Stowarzyszenia Powstanie Warszawski 1944 oraz nagradza medalami i prezentami pierwszych trzech osób, które przekroczyły linię mety. Był to dzień pełen radosnego napinki, patriotyzmu i oddania hołdu Bohaterom Powstania Warszawskiego.

Dzisiaj obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a jednym ze sposobów okazania szacunku wobec walczących o niezależność Polaków jest uczestnictwo w Biegach Urodzinowym, Europejskim i Świętojańskim.

Biegi Urodzinowe i Europejskie odbywają się w każdą drugą niedzielę sierpnia, symbolizując ósmą urodzin Powstania Warszawskiego, a Bieg Świętojański odbywa się corocznie 1 sierpnia. Wszystkie trzy biegi służą do inspirowania kolejnych pokoleń do walki o niepodległość.

Uczestnicy decydują o rodzaju i długości trasy, zwykle wynoszącej 5-10 kilometrów. Prawdopodobnie staniecie też na mecie po to, by podziękować grupy historyków i rekonstruktorów powstańczych za ich poświęcenie dla upamiętnienia kluczowego wydarzenia w naszej historii narodowej.

Organizatorzy biegów przygotowali również atrakcje dodatkowe, takie jak warsztaty edukacyjne skierowane do najmłodszych uczestników oraz wystawy stałe poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Weź udział w tym ważnym biegu i dowiedz się więcej o heroizmie i poświęceniu naszych poprzedników!

Dzisiaj minęły 74 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego, a aby uczcić to historyczne wydarzenie, kilka miast na terenie Polski organizuje specjalne biegi. Bieg Urodzinowy, Europejski i Świętojański symbolizujący sprzeciw wobec okupanta jest jednym z najważniejszych świąt w naszym kraju.

We Wrocławiu z inicjatywy Stowarzyszenia Narodowego Centrum Biegowej Rzeźby zostanie zorganizowany specjalny Bieg Urodzinowy. Dla wielu bardzo ważny symboliczny gest, jakim jest udział w tym biegu. W parku Jordana ponad tysiąc osób wzięło udział w rocznicowym biegu, który był dedykowany pamięci powstańców warszawskich.

Również na terenie całej Polski odbywa się cykl biegów prowadzonych przez Europejskie Towarzystwo Biegowe. Biegowe Święto jańskie powstało z myślą o przekazaniu wartości patriotycznych i skierowane jest do wszystkich, których serca są pełne polskiego ducha.

Każdy może wziąć udział w tym biegu lub być jego widzem – to doskonała okazja do przerwania monotonii codziennych obowiązków i łączenia się ze społeczeństwem oraz osiągania nowych sukcesów razem! Przystanek po drodze? Honor walki stoczonej przez powstańców – bo oni nigdy nie ustawali!