Niespodzianki od Rehasport Clinic

Niecodzienne atrakcje przygotował dla uczestników Biegu Urodzinowego Gdyni jeden z jego partnerów. W piątek od godz. 15 do 20 oraz w sobotę od godz. 8 do 20 na stanowisku Rehasport Clinic w Gdynia Arenie odbędą się bezpłatne konsultacje z rehabilitantami, a także testy siły reaktywnej. Brzmi zagadkowo? Już wyjaśniamy!

Siła reaktywna to zdolność sportowca do szybkiego przejścia od ekscentrycznego do koncentrycznego skurczu mięśni, czyli rozwinięcia maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie. W sporcie ta cecha określana jest także mianem eksplozywności. Wskaźnik RSI jest istotny w doborze ćwiczeń treningu plyometrycznego, monitorowania jego postępów, skuteczności rozgrzewki oraz stanów przemęczenia neuro-mięśniowego.

Wykonanie testu jest bardzo proste. Osoba badana wykonuje zeskok (tzw. drop-jump) ze stopnia o wysokości ok. 30 cm na podłoże, po czym natychmiast wybija się w górę. Wartość RSI to stosunek czasu kontaktu z gruntem (im krótszy tym lepiej) do wysokości wyskoku (im wyżej tym lepiej).  Dla osób o wyższym wyniku wykonuje się analogiczną próbę na pojedynczej nodze, aby określić procentową symetrię siły reaktywnej nóg.

 

 

Apelujemy, aby wszyscy zainteresowani badaniem zabrali ze sobą obuwie sportowe. W przeciwnym razie wykonanie testu będzie niemożliwe. Badanie eksplozywności jednej osoby trwa ok. 25 minut.

To jednak nie koniec niespodzianek przygotowanych przez Rehasport Clinic. W piątek od godz. 15 do 20 na najmłodszych oczekiwać będzie specjalista z zakresu wad postaw. Natomiast w sobotę od godz. 8 do 20 dorośli będą mogli zasięgnąć fachowych porad dotyczących urazów, kontuzji, a także tapingu sportowego, czyli tzw. plastrowania.

Ponadto, miło nam poinformować, że Rehasport Clinic przygotował 10 voucherów o wartości 200 zł dla uczestników Biegu Urodzinowego. Szczęśliwcy do końca 2018 roku będą mogli skorzystać z „Kinematycznej analizy biegu”.