Biegnij, ciesz się, zwyciężaj

Już 16 i 17 lutego tysiące zawodników wystartują w Biegu Urodzinowym z PKO Bankiem Polskim. Wyczekiwany przez wielu, nowy sezon cyklu PKO Grand Prix Gdyni będzie powiewem świeżości oraz pochwałą radości, o czym wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk i dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert przekonywali podczas konferencji prasowej, która na dwa dni przed pierwszym startem odbyła się w centrum handlowym Riviera.


Zmiany, zmiany, zmiany
Cykl PKO Grand Prix Gdyni przeszedł w tym roku delikatną metamorfozę. O ile trasy trzech startów nie ulegną zmianie, o tyle całkowitą nowością będzie miejsce rozegrania Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim.
Gdynia nie znosi stagnacji, dlatego otwieramy się na nowe pomysły i wciąż szukamy nowych rozwiązań. W tym roku nasza impreza zadebiutuje na lotnisku. Trasa biegu głównego prowadzić będzie po części cywilnej Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Jesteśmy przekonani, że taka propozycja spotka się z aprobatą biegaczy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

To jednak nie wszystkie zmiany przygotowane przez organizatorów. Na dwa dni rozłożone zostały jedynie sportowe urodziny miasta: w sobotę wystartują maluchy, zawodnicy młodzieżowi oraz uczestnicy marszów nordic walking, zaś niedziela zarezerwowana będzie dla uczestników biegu głównego na dystansie 10 kilometrów. Oto terminarz tegorocznego cyklu:

Bieg Urodzinowy z PKO Bankiem Polskim (16-17 lutego);
Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim (12 maja);
Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim (28 czerwca);
Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim (11 listopada).

Ponadto, biuro zawodów Biegu Urodzinowego z PKO Bankiem Polskim ulokowane będzie w centrum handlowym Riviera. Tam również odbędą się dekoracje zwycięzców.

Medalowy zawrót głowy
Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji „Biegnij, ciesz się, zwyciężaj” stawiamy na życie w ruchu, dlatego motywem przewodnim tegorocznej kolekcji medalowej będą maszyny i pojazdy obecne w życiu gdynian oraz nierozerwalnie kojarzące się z miastem z morza i marzeń.

Po przekroczeniu linii mety Biegu Urodzinowego uczestnicy otrzymają trofeum przedstawiające trolejbus Skoda 9TR. Przy okazji kolejnych startów będą to: samolot BIES TS-8, parowóz PT47-65 oraz okręt ORP Błyskawica. Dla uczestników Biegu Malucha przygotowano podobny zestaw.

Pomoc zawsze się przyda
Przy okazji każdego z biegów tempo pomogą kontrolować pacemakerzy. Biegacze swoim doświadczeniem, zebranym podczas wielu lat startów, z pewnością ułatwią osiągnięcie uczestnikom wymarzonego wyniku: od pokonania 10 km w czasie 40 minut, do uporania się z tym dystansem w niecałą godzinę.

Swoją cegiełkę do dobrych wyników biegaczy dołożą również młodzi kibice, którzy wezmą udział w akcji „Mistrz Kibicowania”. W zabawie mogą wziąć udział uczniowie publicznych placówek funkcjonujących w ramach Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Gdyni. Zwycięska szkoła, oprócz zaszczytnego tytułu, otrzyma pamiątkowy puchar oraz nagrodę w wysokości 2000 zł na zakup sprzętu sportowego. Placówka, która zajmie drugie miejsce na ten sam cel otrzyma 1500 zł, trzecia – 1000 zł, a pozostałe – 500 zł. O wyborze „Mistrza Kibicowania” zadecyduje liczba głosów oddanych przez zawodników biorących udział w Biegu Głównym na dystansie 10 km.

Impreza godna Gdyni
Do pierwszego przystanku cyklu zostały już dosłownie godziny. 16 i 17 lutego w sportowym stylu świętować będziemy 93. urodziny Gdyni.
O atmosferę i uczestników nie musimy się martwić. Od lat organizujemy nasze imprezy tak, aby każdy czuł się jak na swoich urodzinach – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. I dodaje: – Wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Co prawda, idealnej pogody zagwarantować nie możemy, ale z doświadczenia wiemy, że bez względu na aurę biegacze pojawią się na starcie. Uśmiechnięci i pełni energii!

Na trasie nie powinno zabraknąć stałych bywalców, debiutantów oraz… zakochanych. Wszystko dzięki walentynkowej promocji, która od 12 do 14 lutego funkcjonuje w Rivierze. Na stoisku PKO Grand Prix Gdyni można nabyć biegowy prezent: dwa pakiety w cenie jednego. Do czwartku obowiązuje również zniżka dla posiadaczy Karty Mieszkańca, którzy za start zapłacą jedynie symboliczną „złotówkę”.

Przypomnijmy, że rok temu najszybszy w Biegu Urodzinowym z PKO Bankiem Polskim okazał się Tomasz Grycko. Wśród kobiet pierwsza na mecie zameldowała się Dominika Nowakowska. W biegu głównym wystartowało ponad 3 tysiące uczestników. Kolejny tysiąc wziął udział w sobotnich biegach młodzieżowych, malucha i marszach nordic walking.